1. Prečo v Egypte útočil žralok?

Snímka: Wikimedia/Albert kok

Začiatkom augusta zomrel v egyptskom letovisku Marsá Alam južne od Hurgady po útoku žralokom český turista. Nešťastie sa stalo v hlbšej vode pod mólom.

Prípad hneď vyvolal otázky, prečo útok nastal a či je Egypt ešte pre turistov bezpečnou destináciou. Ako možný dôvod tragédie sa uvádzal moslimský sviatok íd al-adhá.

Koná sa v čase púte do Mekky, ktorá sa už nedávno skončila. Hovorí sa mu aj sviatok obete, moslimovia totiž v tom období obetujú Bohu zvieratá ako ovce alebo kozy.

Ďalším dôvodom mohli byť aj obchodné lode s dobytkom, ktoré zvyknú hádzať mŕtve zvieratá do mora.

„Pravdepodobne je tento útok daný tým, že lode plávajúce predovšetkým z Austrálie a dovážajúce zvieratá smerom na Európu preplávavajú cez Červené more a, bohužiaľ, správajú sa tak, že uhynuté zvieratá hádžu do mora. Pre žralokov je to ideálna korisť,“ uviedol pre HNtelevíziu Ivan Zámečník, potápač z potápačského centra Nautilus.

Dodáva tiež, že za útokom podľa neho stál žralok tigrí alebo niektorý z väčších útočných žralokov, ktoré sú nebezpečné. Zabitý človek podľa neho nepodcenil situáciu, len bol v nevhodnom čase na nevhodnom mieste.

V oblasti okolo miesta útoku následne preventívne zakázali skákanie z mól a potápanie.

Najčítanejšie témy