5. Skrýva sa Janukovyč stále v Rusku?

Jeho koniec v úrade prišiel spolu s nepokojmi na Ukrajine z konca februára 2014, ktoré si vynútili jeho zosadenie.

Dôvodom nespokojnosti obyvateľov bolo rozhodnutie odstúpiť od asociačnej dohody s Európskou úniou a namiesto toho posilnenie obchodných vzťahov s Ruskom.

S pomocou ruských úradníkov sa Janukovyč dostal najprv do Charkova a neskôr do Moskvy. V neskorších vyhláseniach uvádzal, že do Ruska neutiekol, ale pre správy o radikálnych skupinách v Charkove a obavy o vlastnú bezpečnosť bol donútený sa z Ukrajiny vzdialiť.

Neskôr Rusko požiadal o osobnú ochranu na jeho území, čomu miestne orgány vyhoveli. „Poviem to otvorene, Janukovyč ma požiadal, aby sme ho odviedli do Ruska, čo sme aj spravili,“ opísal v roku 2014 udalosti Putin.

Iba pred pár dňami vyšla na verejnosť informácia, že ukrajinská prokuratúra žiada pre Janukovyča, ktorého súdia v neprítomnosti, 15 rokov väzenia.

Tie mu hrozia za vlastizradu aj za to, že napomáhal pri vedení agresívnej vojny voči Ukrajine a pri ohrozovaní jej zvrchovanosti a územnej celistvosti.

Súdny proces sa začal už minulý rok v máji, Janukovyč sa však na ňom odmieta zúčastňovať s odôvodnením, že je už vopred stanovený verdikt a tribunál je zaujatý.

Najčítanejšie témy