6. Rozhovor: Rusi sa Janukovyča vedia rýchlo zbaviť

Snímka: Reuters

Rusko poskytlo Janukovyčovi úkryt pri vrcholení ukrajinskej krízy vo februári 2014. Je pravdepodobné, že sa tam bude naďalej skrývať a režim mu bude na to vytvárať podmienky?

Myslím si, že Rusko bude nad ním držať ochrannú ruku, či už bude v Rostove alebo v Moskve, tak dlho, ako mu to bude vyhovovať. Netýka sa to iba Janukovyča, ale i bývalého premiéra Mykola Azarova. Obaja zostali v nevyhlásenom ruskom azyle. Je to veľký problém. Nie je to však prvý ani poslednýkrát v sovietskom priestore, čo sa Rusko takto správa a chráni si svojich ľudí. Podobne to bolo aj v prípade bývalého gruzínskeho prezidenta Eduarda Ševarnadzeho.

Môžeme teda takúto „bratskú“ pomoc očakávať aj v budúcnosti?

Bude to asi ďalej pokračovať. Rusi však nebudú mať problém sa s tým vyrovnať a zbaviť sa týchto ľudí, ak by im to mohlo niečo priniesť. Sú veľmi predvídateľní, hrajú na kalkul a čo sa im oplatí, to spravia.

Prečo teda ochraňujú Janukovyča?

Vladimir Putin nie je žiadny stratég, žiadny génius, ale obyčajný oportunista, ktorý využíva to, čo sa mu hodí, či voči Západu a Európskej únii alebo voči Spojeným štátom. Rusi stále vedú naratív, že potrebujú ochrániť zvrhnutého ukrajinského prezidenta, aby tak mohli ďalej podkopávať ukrajinský režim. Doteraz sa im Janukovyč hodil a zatiaľ nevidím nič, prečo by sa to malo zmeniť. Keď sa však niečo stane, rýchlo sa ho zbavia.

Najčítanejšie témy