2. Čo Berlín vytýka Moskve v prípade ukrajinskej krízy?

Anexia Krymu, sankcie svetového spoločenstva, nepokoje a prítomnosť ruských vojakov na východnej Ukrajine, tisíce mŕtvych či zostrelenie lietadla MH17. To všetko treba hľadať pod nálepkou zhoršených vzťahov.

Nemecko sa spolu s Francúzskom už dlho snaží o upokojenie vzťahov medzi ukrajinskou vládou a proruskými separatistami.

Problém visí aj nad modrými helmami, mierovými silami OSN, ktoré podľa Putina nemajú byť na Ukrajine na mierovej misii, ale iba pôsobiť ako ochranná sila v regióne.

Podľa viacerých analytikov sa zásadný posun vo vzťahoch zo stretnutia vyvodiť nevie, jasnejšou sa javí nádej o nájdenie kompromisu v otázkach Sýrie či energetiky, no názory k Ukrajine sa budú naďalej rôzniť.

„Putin s Merkelovou vnímajú jeden druhého ako silnú osobnosť, po vypuknutí ukrajinského konfliktu však k sebe stratili všetku dôveru. To, čo teraz pozorujeme vo vzťahoch medzi Merkelovou a Putinom, je realistickejší prístup bez akéhokoľvek idealizmu a nádejí, že by sa to malo akokoľvek meniť. Je to pragmatická spolupráca v oblasti spoločných záujmov, už ale nejde o priateľstvo,“ myslí si Meister.

Dodáva tiež, že šance o vyriešenie konfliktu sú podľa neho príliš malé, keďže ani jedna zo strán nie je ochotná spraviť akýkoľvek kompromis.

Najčítanejšie témy