4. Čo ukázal rebríček vnímania korupcie?

Snímka: TASR/Jakub Kotian

Rumunsko je teraz stále treťou najskorumpovanejšou krajinou Európskej únie po Bulharsku a Maďarsku. Index vnímania korupcie Transparency International za minulý rok ukazuje, že Rumunsko sa zo 180 krajín umiestnilo na 59. mieste, pre porovnanie Slovensko na 54.

Pri Rumunsku svieti pritom skóre 48 a Slovensku 50 zo 100 možných. Čím nižšie číslo, tým však aj väčšia miera korupcie v krajine.

Ak sa na index pozrieme v časovom horizonte, Rumunsko malo v roku 2012 skóre 44, ďalšie roky si o jeden bod pohoršilo a postupné zlepšovanie možno badať od roku 2015.

Pri Slovensku zase vidíme od roku 2012 stúpajúci aj stagnujúci trend až do minulého roka, kedy sme si o jeden bod pohoršili. Rovnakú, 54. priečku sme však zastávali aj minulý rok, a tak podľa rebríčka v boji proti korupcii stagnujeme.

Ako informoval aj Gabriel Šípoš, riaditeľ Trasparency International Slovensko, „ak stagnácia Slovenska bude pokračovať ako v posledných troch rokoch a naopak Rumunsko, Grécko i Taliansko sa budú doterajším tempom zlepšovať, Slovensko sa do roku 2020 ocitne medzi štyrmi najskorumpovanejšími krajinami EÚ.“

Najčítanejšie témy