3. Aký je stav korupcie v Rumunsku?

Snímka: Flickr.com

Keď Rumunsko v roku 2007 vstupovalo do Európskej únie, patrilo k najskorumpovanejším krajinám v Európe. Situácia sa však postupom času zlepšila.

Ako informuje aj portál Guardian, medzi rokmi 2014 až 2016 odsúdili za zneužitie moci okolo dve tisíc ľudí vrátane bývalého premiéra Adriana Nastaseho, piatich ministrov a iných vysoko postavených štátnych úradníkov.

Značne tomu pomohol aj Národný protikorupčný úrad, ktorý funguje od roku 2002 a viacerých previnilcov priviedol pred spravodlivosť. Strana PSD však úrad kritizovala zo spolitizovania. „Prenasleduje“ podľa nej prešľapy jej úradníkov neporovnateľne viac než ktorejkoľvek inej strany.

Protikorupčná skupina Rady Európy Greco v správe zo začiatku roka tiež uviedla, že Rumunsko je medzi pár krajinami, v ktorých legislatívne iniciatívy buď zvrátili antikorupčné opatrenia alebo riskovali porušenie medzinárodných protikorupčných štandardov.

„Musím bohužiaľ priznať, že korupcia je v plnom rozkvete. Keď sa Rumunsko dostalo do Európskej únie, mali sme mechanizmus kooperácie a verifikácie, aby sme účinne bojovali s korupciou, ktorý sa mal zrušiť, keď vyhovieme európskym štandardom. Zaznamenali sme však veľký úpadok a sme na tom horšie ako v roku 2007,“ myslí si Stefania.

Portál Euractiv tiež informuje, že minulý mesiac prišla o svoju funkciu najvyššia protikorupčná prokurátorka, ktorá je považovaná za symbol boja proti korupcii v krajine, čo podnietilo ďalšiu kritiku ľudí.

Najčítanejšie témy