1. Kedy sa začali protesty v Rumunsku?

Snímka: TASR/AP

Február 2017. Rumunsko zažíva najväčšie protesty od pádu komunizmu v roku 1989, kedy ulica zvrhla bývalého diktátora Nicolaea Ceaușesca.

Vyvolal ich návrh na uvoľnenie trestov proti obvineniu z korupcie, čím by sa aj dekriminalizovalo podplácanie úradníkov, ak by úplatok neprevyšoval v prepočte asi 400 eur. Zákon navyše prešiel v tajnosti bez odobrenia parlamentom, keď vláda odobrila zmenu trestného zákona aj trestného poriadku.

Hovorilo sa o masívnom dosahu: zastavil by vyšetrovania pre všetky prebiehajúce korupčné kauzy, oslobodil by uväznených úradníkov či zastavil by aj ďalšie vyšetrovanie priestupkov.

Iniciátorom zákona bola vládna koalícia na čele s už bývalým premiérom Sorinom Grindeanuom zo Sociálnodemokratickej strany PSD, ktorá nastúpila len nedávno predtým v januári. Ten argumentoval, že zmeny sú potrebné na to, aby sa niektoré zákony zladili s ústavou a zmenšila sa preplnenosť väzníc.

Okrem toho, Rumunsko malo podľa koalície omnoho prísnejší trestný zákonník v porovnaní s inými členskými štátmi Európskej únie. Kritici vrátane medzinárodného spoločenstva však za tým videli iba snahu o zbavenie jeho spolupracovníkov trestu.

Zákon mal pomôcť aj lídrovi strany PSD Liviovi Dragneovi, ktorému na ceste k premiérskemu postu stáli obvinenia z toho, že obral štát o asi 23-tisíc eur.

Protestov, ktoré sa konali skoro na dennej báze, sa zúčastnili od polovice januára do začiatku marca tisíce ľudí, najvyššie počty sa vyšplhali až k 600-tisícom práve v turbulentný február. Ulica žiadala predčasné voľby a rezignáciu vlády.

Protesty boli nakoniec aspoň trochu účinné. Koalícia sporný návrh stiahla a rezignoval aj minister spravodlivosti. Nepokoje od minulého augusta však pokračovali prakticky až do súčasnosti, keďže požiadavka novej vlády stále visela vo vzduchu. K problematickým bodom sa pridala aj reforma justície.

Najčítanejšie témy