4. Prečo oslabil svoju obľúbenosť Putin?

Snímka: Reuters

72-percentná podpora lídra, no i tak pokles. Vysoké číslo vás možno navádza, že pôjde o iného lídra ako predtým spomenutí, ruského prezidenta Vladimira Putina.

Aj keď je Putin pre mnohých Rusov až Boh, koncom júna vyšla správa o poklese jeho popularity o päť percent. A dôvod? Rast ceny benzínu a chystané zvýšenie veku odchodu do dôchodku.

Pre Putina však teraz ide naozaj o rapídne zníženie, naposledy tomu tak bolo v decembri 2013. Po tomto roku však nasledovala anexia Krymu sprevádzaná masívnym nárastom popularity. Dôvera v Putina medzi Rusmi tiež klesla z polovice júna o tri percentá na 45 percent.

Plány o zvýšení odchodu do dôchodku oznámili v polovici júna v deň začiatku Majstrovstiev sveta vo futbale. Počíta s tým, že muži budú odchádzať do dôchodku v 65 rokoch namiesto 60 do roku 2028 a ženy v 63 rokoch namiesto 55 do roku 2034.

Aj keď sa objavili názory, že konanie šampionátu na území Ruska pomôže stráviť negatívny pocit z týchto zmien, opak bol pravdou. Putin sa však i teraz môže ešte prejaviť ako "dobrý cár", toto opatrenie zmierniť, a zase si svoju pozíciu upevniť.

Putin sa však podľa vyjadrenia svojho hovorcu Dmitriho Peskova na výsledky prieskumov nepozerá a dôležití sú pre neho iba ľudia.

Najčítanejšie témy