2. Prečo je Merkelová na svojom minime?

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Snímka: Reuters

Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú podporuje najmenej ľudí od jej nástupu do funkcie na čelo vlády. Pre prieskum sa rozhodol týždenník Der Spiegel. Zistil, že by jej teraz zverilo túto funkciu 51 percent opýtaných, v marci tomu však bolo ešte 60 percent respondentov.

Podobne nízkej popularite sa neteší aj Merkelovej konzervatívna únia CDU/CSU, ktorá má podľa prieskumu denníka Bild najnižšie čísla od konca novembra, kedy sa uskutočnili voľby do spolkového snemu.

Na druhej strane, krajne pravicová a protimigrantská strana AfD sa teší svojej zatiaľ najväčšej, 16-percentnej podpore.

Iné výsledky však ukázal prieskum obľúbenosti nemeckých politikov, ktorý Merkelovú umiestnil na druhú priečku za prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, ktorý sa v súčasnosti teší 71-percentnej obľúbenosti.

Merkelovej tiež vyčítajú, že svoju bavorskú sestru CSU pritiahla na politickom spektre viac doľava, a tak vytvorila miesto pre úspech Alternatívy pre Nemecko.

Najväčším problémom jej politiky sa javí (ne)zvládnutie migračnej krízy, keď podala pomocnú ruku neuvedenému počtu migrantov. Integrácia sa tak chytala iba záchranných lán, čo využili nielen viaceré xenofóbne politické strany, ale aj šíritelia hoaxov o moslimskej invázii do Európy a vyhubení kresťanov.

Pre viacerých je jej ďalšie zotrvanie vo funkcii spájané len s pokračovaním jej negatívneho vnímania a vytvorením inkubátora pre rôzne iné politické živly.

Najčítanejšie témy