1. Čím si poškodil u Francúzov Macron?

Snímka: Reuters

Tri štvrtiny Francúzov si myslia, že reformy prezidenta Emmanuela Macrona sú neférové, vyplýva to zo štúdie pre France info radio a denník Le Figaro.

Mladý líder prišiel po zvolení s viacerými ekonomickými či sociálnymi reformami, presadil nový zákonník práce či modifikoval sociálne platby a dane a sprísnil imigračný zákon. S nespokojnosťou vyšli tisíce či pri niektorých protestoch až desaťtisíce ľudí do ulíc.

Kritizujú, že reformy nahrávajú spriazneným firmám a ľuďom s nadmernými príjmami. Protestovali aj pracovníci leteckej spoločnosti Air France za zvýšenie platov či dôchodcovia proti vyššiemu poisteniu v nezamestnanosti.

Nespokojnosť obkolesovala aj reformu zdravotníctva, sprísnený zápis na univerzity či železničnú dopravu.

Macron Avizoval aj znižovanie radov štátnych zamestnancov. V podstate od polovice minulého roka sa ťažko hľadá sektor, ktorý by bol s novými opatreniami úplne spokojný.

Macronovi tiež vyčítajú, že je zlým poslucháčom ľudu, ktorý žije v bubline mimo problémov bežných ľudí či razí ego kult, keď sa má veľmi rád a problematické sú aj jeho výdavky na rezidenciu. Ilúzia perfektného prezidenta sa tak podľa mnohých vytráca.  

A čo ukazujú čísla? Už na konci marca bola Macronova popularita na historickom minime s 40 percentami, čím v porovnaní s koncom minulého roka klesla o 12 percent a túto klesajúcu tendenciu si drží naďalej. Prieskumy však pripomínajú, že tieto čísla nie sú iné ako u jeho predchodcov v podobnom období v mandáte.

Najčítanejšie témy