4. Vzbudzuje konflikt na východe Ukrajiny vášne?

Kyjev obviňuje Moskvu, že podporuje proruských povstalcov v ich separatistických snahách predovšetkým v Doneckej a Luhanskej oblasti.
Spor nadobudol charakter zamrznutého konfliktu. V podstate to znamená, že Kyjev tieto oblasti považuje za svoje nedotknuteľné územia, hoci ich veľkú časť nemá pod svojou bezpečnostnou kontrolou.

​Na dodržiavanie krehkého prímeria momentálne dozerajú desiatky pozorovateľov z medzinárodných inštitúcií vrátane Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. „V regióne dochádza opakovane k porušovaniu prímeria. Táto situácia je ťažká najmä pre miestne obyvateľstvo. Naša organizácia robí všetko pre to, aby sa predišlo ďalšej eskalácii napätia,“ podčiarkol pre HN generálny tajomník OBSE Thomas Greminger.
Veľké emócie stále vzbudzuje aj anexia Krymu na jar 2014. Ten označujú obe krajiny za svoje územie a odmietajú sa baviť o akýchkoľvek ústupkoch. „Pred štyrmi rokmi sa konalo referendum, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 90 percent obyvateľov Krymu. Jeho pripojenie k Ruskej federácii podporilo 97 percent zúčastnených voličov. Nejde teda o žiadnu anexiu,“ pripomenul Nikonov.

Najčítanejšie témy