5. Aký bol dôvod pre zavedenie ciel?

Snímka: Flickr

Európske firmy zaplatia po novom pri vývoze svojich produktov do Spojených štátov clá – desať percent na hliník a 25 percent na oceľ. Pre ochranárske opatrenia sa Trump rozhodol s cieľom zlepšiť stav americkej ekonomiky. Pre Mexičanov, Kanaďanov a Európanov mali clá zavedené v polovici marca dočasnú výnimku, čo však už nie je realitou.

Medzi Európu a Spojenými štátmi tak teraz panujú obavy z obchodnej vojny a „poškodené krajiny“ by mali na tovary z USA uvaliť vlastné clá.

Mexiko sa už vyjadrilo, že uvalí clá vo výške 20 až 25 percent na dovoz oceliarskych a niektorých potravinárskych produktov ako bravčové mäso, jablká či zemiaky z USA. Európska únia napadla clá v Svetovej obchodnej organizácii a chystá sa na svoje odvetné.

Podľa európskej komisárky pre obchod Cecilie Malmströmovej by Únia mohla zaviesť predbežné opatrenia na ochranu svojho oceliarskeho a hliníkárskeho priemyslu už v júli. Viac sme sa téme venovali tu a tu.

​Olej do ohňa prilieva aj Čína. Vyhráža sa, že všetky nové dohody a obchode a podnikaní stratia platnosť, ak sa Washington podujme voči nej na clá a ďalšie obchodné sankcie.

Obe krajiny sa navzájom vyhrážajú uvalením ciel na tovary v hodnote až 150 miliárd dolárov.

V takom prípade by išlo o obchodnú vojnu v tom najväčšom meradle medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami.

Najčítanejšie témy