2. Aké sú dôvody pohrozenia odchodom z NAFTA?

Dôvodom je Mexiko.

Krajina, ktorú Trump okrem toho viní aj pre príliv migrantov do USA. Od Severoamerickej dohody o voľnom obchode je rozhodnutý odstúpiť, ak Mexiko nepristúpi na ich požiadavku na pomoc v boji proti pašovaniu drog a nelegálnej migrácii na spoločnej hranici.

Zmluvu Trump opisuje ako najhoršiu obchodnú dohodu v dejinách Spojených štátov a kritizuje rušenie pracovných miest vo výrobe z dôvodu presunu tovární do Mexika s lacnejšou pracovnou silou.

Spojené štáty podľa neho prichádzajú v obchode s Kanadou o množstvo peňazí a v obchode s Mexikom o celý majetok.

Minulý rok si líder Spojených štátov pôvodne vynútil rozhovory s Mexikom a Kanadou o aktualizácii tejto dohody. V posledných dňoch sa hovorí o tom, že Trump sa chce od úpravy dohody úplne odkloniť.

Uprednostňovať má totiž separátne rozhovory ako s Kanadou, tak aj s Mexikom. Vo vzduchu visí aj jeho výzva, aby sa pozdĺž južnej hranice Spojených štátov postavil múr.

NAFTA je založená na zrušení ciel na prakticky všetok tovar, s ktorým sa obchoduje medzi Spojenými štátmi, Kanadou a Mexikom. V roku 1994 ju podpísal ešte americký prezident George H.W.Bush.

Jej cieľom je tak zjednodušiť vzájomný obchod pomocou väčšej ekonomickej integrácie, ktorá by v tejto sfére pomohla každej zúčastnenej strane. Z dohody môže krajina vystúpiť šesť mesiacov po oznámení tohto úmyslu.

Najčítanejšie témy