6. Kto má v hre Kima s Trumpom navrch?

A keby sa tak aj nestalo a došlo by k opätovnému ochladeniu vzťahov medzi Washingtonom a Pchjongjangom, je len veľmi málo pravdepodobné, že by Američania na Kimov režim zaútočili.
„Spojené štáty jednoducho nebudú schopné podniknúť útok na Severnú Kóreu. Tá v poslednom čase urobila veľmi rozumné kroky. Jej líder Kim prišiel pred schôdzkou s Trumpom dvakrát na návštevu Číny, vďaka čomu sa mu rýchlo podarilo zlepšiť vzťahy s Pekingom. To isté platí o zmiernení napätia medzi Severnou a Južnou Kóreou. Veľmi dobré sú aj vzťahy Pchjongjangu s Ruskom. Takže Kim má teraz podporu Pekingu, Soulu a Moskvy, teda veľmi dôležitých krajín v regióne,“ zdôraznil Tchung Čao.

​Severná Kórea si podľa neho buduje medzinárodný imidž rozumného hráča. Sľubuje, že sa zdrží vojenských provokácií, zastaví jadrové skúšky a zatvorí miesto, kde sa tieto testy konali. To všetko prispelo k tomu, že Kim je voči Trumpovi momentálne vo výhodnej pozícii. „Keby nedošlo k žiadnej dohode na summite a situácia by sa opäť vyhrotila, Južná Kórea aj ostatní hráči by boli rozhodne proti americkému útoku na Pchjongjang,“ uzavrel čínsky odborník.

Najčítanejšie témy