4. Aké hry hrajú Trump a Kim pred vzájomnou schôdzkou?

Americký prezident vtedy uviedol, že zvažuje možnosť takejto schôdzky. Kim na to zareagoval pozitívne.

Koncom marca a v apríli sa začalo riešiť, kde by k schôdzke mohlo dôjsť. Trump naznačil, že v hre je niekoľko možností. Okrem Singapuru sa hovorilo o mongolskej metropole Ulanbátar, demilitarizovanej zóne medzi Severnou a Južnou Kóreou, neutrálnom európskom meste ako Ženeva či Štokholm, v bližšie nešpecifikovanej malajzijskej lokalite, na palube lode alebo na ostrove, napríklad juhokórejskom Čedžu. Postupne obe strany dospeli k Singapuru ako k najideálnejšiemu miestu summitu.

V polovici mája však Severná Kórea pohrozila zrušením schôdzky. Dôvodom boli spoločné vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré Pchjongjang označil za drzú provokáciu. Severná Kórea zároveň zrušila rozhovory s vysokopostavenými juhokórejskými predstaviteľmi.

Rovnaký krok urobil vo štvrtok minulého týždňa Trump, keď v liste adresovanom priamo Kimovi zrušil schôdzku. Stalo sa tak po tom, ako námestník severokórejského ministra zahraničných vecí označil amerického viceprezidenta Mika Pencea za politickú atrapu. „Bohužiaľ, vzhľadom na obrovský hnev a otvorené nepriateľstvo vo vašom nedávnom vyhlásení považujem za nevhodné, aby sa v tomto čase uskutočnilo dlho plánované stretnutie,“ uviedol šéf Bieleho domu.

V nedeľu však už bolo všetko inak a Trump potvrdil, že americká delegácia sa v Severnej Kórei snaží dohodnúť detaily vrcholnej schôdzky.

Najčítanejšie témy