5. Mali svadby vplyv na ekonomiku?

Snímka: Reuters

Minulé prípady však ukazujú, že zázrak pre peňaženky sa neuskutoční.

Svadba Williama a Kate stála skoro 29 miliónov eur. Britský vládny úrad pre turizmus vtedy predpovedal masívny nárast turizmu, ktorý sa udrží niekoľko rokov, nakoniec sa počet návštevníkov zvýšil o štyri milióny a do kráľovskej pokladnice putovalo o dve miliardy eur viac, čo nebolo závratné posilnenie pre ekonomiku.

Výskum PwC ukázal, že svadba priniesla asi o 107 miliónov libier, v prepočte asi 122 miliónov eur, väčšie míňanie.

Britské médiá odhadovali, že tohtoročná svadba bude stáť skoro dva milióny eur. Podniky sú však na ceste k lepšej tržbe – britský parlament sa rozhodol predĺžiť otváracie hodiny do jednej hodiny v noci v piatky a soboty namiesto zvyčajnej 23. hodiny.

Dosah svadby však nebude až také ľahké určiť, keďže na sobotu padlo aj finále anglického futbalu. Podľa bezpečnostných analytikov si tiež ľudia v čase blížiacej sa svadby nerezervovali prehnane viac letov než zvyčajne.

Podľa analytikov sa dá hovoriť skôr o protireakcii turistov, a to, že si budú vyberať svoje dovolenkové destinácie mimo davov kráľovských fanúšikov.

Ako informuje portál CNN, aj keby faktor „dobrého pocitu“ po svadbe Harryho a Meghan prinútil ľudí míňať viac, dlhé trvanie to mať nebude.

Najčítanejšie témy