4. Aké iné európske svadby sa tešili pozornosti?

Snímka: http://www.casareal.es

K najväčším svadbám panovníkov patrí aj svadba španielskeho kráľa Filipa VI. s televíznou moderátorkou Letiziou Ortiz Rocasalano v roku 2004 v metropole Madrid. Zúčastnilo sa jej 1 700 hostí. Filip sa na trón dostal o 10 rokov neskôr v roku 2014 po abdikácii svojho otca Juana Carlosa.

Pár má dve dcéry. Svadba sa tiež tešila mimoriadnemu záujmu – Filip VI. mal povesť milovníka žien, ktorý si vyberal za svoje partnerky krásne ženy, Letizia zase nemala urodzený pôvod a stala sa tak prvou „neurodzenou“ na španielskom tróne.

K tomu bola už raz vydaná. Suma za svadbu sa vyšplhala do vyše 24 miliónov eur.

Švédska princezná Viktória sa so svojou svadbou v roku 2010 tiež zapísala do dejín kráľovských ceremónií. Na jej obrad v Štokholme s Danielom Westlingom sa prišlo pozrieť 1 100 hostí.

Hovorilo sa o nej ako o najväčšej európskej kráľovskej svadbe od čias princa Charlesa a Diany v roku 1981. Svadba stála v prepočte vyše milión eur.

Na svadbu monackého princa Alberta v roku 2011 prišlo 850 ľudí, jeho vyvolenou sa stala Charlene Wittstocková.

Alberta mali mnohí za starého mládenca, no verejnosť vo svojich 53 rokoch presvedčil o opaku, keď si za manželku vybral Charlene, bývalú olympijskú plavkyňu za Južnú Afriku.

V športe si rozhodne rozumeli, princ Albert sa v pretekárskych boboch zúčastnil piatich olympijských hier.

Svadbu odštartovala nekráľovská udalosť pre obyvateľov Monaka, a to koncert americkej rockovej skupiny Eagles, ďalšie dni mali občiansky aj cirkevný sobáš.

Stáť mala vyše 55 miliónov eur.

Najčítanejšie témy