3. Čím je pár kráľovná Alžbeta II. a princ Philip jedinečný?

Snímka: TASR/AP

Rok 1947, krátko po skončení druhej svetovej vojny, si svoje áno povedala Kráľovná Alžbeta II. s princom Philipom v obklopení dvoch tisícov hostí.

Ako aj rok naznačuje, v tomto prípade nehovoríme ešte o televíznej sledovanosti, ale o nadvláde rozhlasového vysielania.

Práve touto cestou sledovalo slávnostnú ceremóniu vo Westminsterskom opátstve okolo dvesto miliónov ľudí. Pre veľa ľudí išlo o svetlý moment po temných rokoch vojny.

Alžbety a Philip boli vzdialení bratranec a sesternica. Philip bol pôvodne princom Grécka a Dánska, čoho sa pre zväzok so súčasnou kráľovnou musel vzdať.

Po svadbe sa obaja zhostili titulov vojvoda vojvodkyňa z Edinburgu. Prvý syn Charles sa im narodil v roku 1948, princezná Anna o dva roky neskôr.

Keď v roku 1952 zomrel otec Alžbety II., kráľ George VI., Alžbeta II. sa okamžite stala jeho nástupkyňou na tróne a o rok neskôr ju korunovali.

Neskôr sa jej narodili ešte dvaja synovia, princ Andrew a princ Edward.

V roku 2007 kráľovský pár oslávil diamantové výročie svadby po 60 rokoch zväzku, čím sa tak stali prvými britskými panovníkmi, ktorí spolu prežili v manželstve také dlhé obdobie.

Najčítanejšie témy