2. Čo vieme o svadbe princa Charlesa a Diany?

Snímka: Reuters

Rodičia Williama a Harryho sa zobrali v roku 1981 v Katedrále svätého Pavla v Londýne. Svadbu po celom svete sledovalo až 750 miliónov ľudí.

Na rozdiel od predchádzajúcej kráľovskej nevesty, Diana mala urodzený pôvod – patrila k aristokratickej rodine Spencerovcov.

Išlo tiež o iný zamilovaný príbeh ako u Williama a Kate. Síce sa spoznali štyri roky pred svadbou, Diana neskôr uviedla, že pred zasnúbením sa videli iba 13-krát.

Svadby sa zúčastnilo 3 500 ľudí, podobne, ako aj v predchádzajúcom prípade stanovili na tento deň v krajine štátny sviatok, konali sa rôzne oslavy a pouličné akcie. Výdavky na svadbu vystúpili asi na 40 miliónov eur.

Verejnosť sa neskôr dozvedela o viacerých chybách na svadbe, k tým hlavným patrila pomýlená prísaha, keď Diana nazvala princa Charlesa Philip Charles, namiesto Charles Philip, čo si protokol vyžadoval.

Pár po slávnostnom obrade dostal titul princ a princezná z Walesu. Okrem toho, Charles je následníkom trónu v 17 suverénnych štátoch.

Ich zväzok sa však neriadil podľa hesla „až keď nás smrť nerozdelí“. Pár vydržal v manželstve do roku 1992, keď sa Charles a Diana rozhodli žiť oddelene a v roku 1996 sa aj definitívne rozviedli.

Princezná zomrela o rok neskôr pri tragickej nehode. Princovi Charlesovi však v roku 2005 zneli svadobné zvony opäť, keď si vzal za manželku svoju dlhoročnú priateľku Camillu Parker-Bowlesovú.

Následník britského trónu princ Charles mal niekoľko priateliek, ale len raz sa zamiloval – na začiatku 70.-tych rokov. Camilla bola bezprostredná a hlavne nesmierne vtipná.  Nesmelý a neistý princ sa s ňou cítil veľmi šťastný. Jeho strýko Mountbatten, ktorý navigoval kráľovského mladíka v námornej kariére a v láske, mu ju však vyhovoril. Pre svojho synovca si predstavoval nevinnú nevestu, doslova pannu.
Snímka: Reuters

Teraz používa titul vojvodkyňa z Cornwallu, titul princeznej Walesu však pre predchádzajúce spojenie s Dianou nepoužíva.

Najčítanejšie témy