5. Čo sa Baššárovi vyčíta?

Snímka: Reuters

Podľa Sýrskeho centra pre ľudské práva v Sýrii od začiatku občianskej vojny zomrelo 350 až 500-tisíc ľudí. Vojna tiež „vyprodukovala“ podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov 7,5 vnútorne premiestnených ľudí a viac ako päť miliónov utečencov.

Asad však krv na svojich rukách odmieta, a ešte v decembri 2011 poprel vinu za tvrdý zásah voči protestujúcim a obhajoval sa, že nikdy nedal bezpečnostným zložkám či veliteľom pokyn zabíjať alebo byť surovými. O zásahu hovoril, že sa ich nezúčastnili jeho zložky.

„Bezpečnostné zložky patria vláde, ja ich nevlastním. Som prezident, nevlastním krajinu. Žiadna vláda na svete nezabíja vlastných ľudí, pokiaľ nie je vedená bláznivým človekom,“ povedal ešte v decembri osudného roka.

Viaceré obete počas Asadovho prezidentovania sa spájajú aj s chemickými útokmi. K tým najmasovejším sa radí v Ghúte v roku 2012, pri ktorom podľa sýrskej opozície zahynulo až 1 700 ľudí.

Z poslednej doby najviac rezonuje nálet na dedinu Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlíb, krížik vtedy svietil pri skoro 90 obetiach.

Práve po tomto útoku za rozhodli zakročiť po prvýkrát Spojené štáty a na sýrsku leteckú základňu Šajrát odpálili 60 striel typu Tomahawk.

Najčítanejšie témy