3. Ako začal vládnuť?

Snímka: Reuters

Baššár sa cestou západných demokracií vydať odmietol. „Ekonomická situácia je prioritou pre nás všetkých, aby sme zlepšili jej výkon aj život našich obyvateľov. Prioritou je aj korupcia,“ povedal Baššar na prvom kongrese strany Baas.

Baššar na začiatku svojej vlády sľuboval viaceré reformy v otázke ľudských práv, o nejakých prevratných zmenách však hovoriť nemôžeme. Sýria za jeho režimu rozšírila zákaz cestovania pre disidentov.

Potvrdila legislatívu, aby sa prezidentským kandidátom nemohol stať nikto z opozičných strán či zakázala sociálne médiá ako Facebook. Isté zlepšenie môžeme pozorovať v telekomunikačnom sektore.

Najpálčivejšou otázkou v krajine sú však ľudské práva. Baššár si moc upevnil v svojich druhých voľbách v roku 2007. Postupne sa vynárali viaceré prípady jeho politických oponentov, ktorých mučili, väznili, záhadne mizli, či ich až zabili.

Ešte pred prepuknutím občianskej vojny v roku 2009 ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch uviedla, že situácia ohľadom ľudských práv v Sýrii je jednou z najhorších na svete a ďalej sa zhoršuje.

Najčítanejšie témy