5. A čo v prípade súčasnej sýrskej občianskej vojny?

Snímka: Reuters

Prvýkrát to bolo v roku 2013 ešte za prezidenta Baracka Obamu a išlo o reakciu na použitie chemických zbraní na predmestí Damasku, pri ktorom malo zomrieť až 1400 ľudí. Vina sa opäť pripisovala sýrskemu režimu. Išlo o najväčší počet ľudí od otrávenia plynom tisícok Kurdov irackým diktátorom Saddámom Husajnom v roku 1988.

Aj vtedy ruský prezident Vladimir Putin odmietal použitie chemických zbraní Asadom. Svetové spoločenstvo sa však zhodlo, že sa pre zákrok v Sýrii nerozhodne, hlavné stop malo prísť od Britov.

Sýria vtedy žiadala aj OSN, aby zabránili akejkoľvek agresii voči ich krajine. USA chvíľu rozmýšľali, že v Sýrii zakročia aj bez pomoci spojencov, čo sa nakoniec nestalo.

Z posledných najväčších útokov sa s použitím chemických zbraní skloňuje nálet na dedinu Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib v apríli 2017.

Zomrelo pri ňom najmenej 87 ľudí vrátane desiatok detí a žien. OSN potvrdila, že obete boli zasiahnuté sarínom a vina sa pripisovala opäť jednotkám Asada.

Útok si vynútil reakciu Spojených štátov a na sýrsku leteckú základňu Šajrát na západe Sýrie odpálili 60 striel typu Tomahawk.

Išlo o prvý priamy útok USA na jednotky sýrskeho režimu od nástupu Trumpa.

Najčítanejšie témy