2. Čo priniesla operácia Trvalá sloboda?

Išlo o jednu z prvých vojen, ktorú Spojené štáty vôbec proti terorizmu viedli. Nepriateľom číslom jeden bolo fundamentalistické hnutie Taliban a teroristická skupina al-Káida s jej vodcom Usámom Bin Ládinom.

Zajať či zabiť vodcu a zosadiť režim, ktorý ovládal krajinu - to bolo cieľom Američanov zasiahnutých útokom, pri ktorom vyhaslo skoro tri tisíc ľudských životova zranilo sa šesť tisíc ďalších ľudí.

Centrum Talibanu nakoniec začiatkom decembra aj padlo, Ládin však potrestaniu naďalej unikal. Zabili ho až o desať rokov pri operácii v Pakistane.

Americký prezident Donald Trump pôvodne sľuboval stiahnutie vojakov z Afganistanu. Minulý august však rozhodol, že do krajiny pošle ďalších 3900 vojakov. Tento krok obhajoval možným neprijateľným dôsledkom rýchleho stiahnutia americkej armády.

Spojená štáty podľa nechcú, aby ako Afganistan, tak aj Pakistan, bol domovom pre teroristov so zákernými až vraždiacimi úmyslami voči USA.

Najviac amerických vojakov v Afganistane bolo v roku 2011 – asi stotisíc.

Okrem toho, afganskej armáde v boji proti islamistom z hnutia Taliban pomáhajú okrem Američanov aj tisíce vojakov NATO, vrátane tých našich.

Najčítanejšie témy