4. A čo v prípade migrantov?

Snímka: TASR/AP

Maďarsko si preto zvolilo riešenie sympatické aj pre amerického prezidenta Donalda Trumpa pri vysporiadaní sa s Mexikom, a to vybudovanie plota. Na maďarsko-srbskej hranici mal slúžiť ako ochrana pred prílevom nelegálnych migrantov.

O rok na to sa pre povinné kvóty na prerozdeľovanie migrantov Maďarsko rozhodlo pre usporiadanie referenda. Aj keď sa Orbán už tešil vyše 98 percentnému nesúhlasu opýtaných s kvótami, úmysel mu prerušila nízka účasť. Nedosiahla totiž 50 percent, a tak referendum volebná komisia označila za neplatné. Orbán chcel pre kvóty aj meniť ústavu, parlament s ním však v jeho snahe nesympatizoval.

Minulý rok ho však podporil v obmedzovaní slobody pohybu migrantov. Po vstupe do krajiny tak ich budú zadržiavaťv utečeneckých táboroch, až kým nevybavia ich žiadosť o azyl.

A bodka v kontroverziách na záver – tento január vláda predstavila kontroverzný návrh zákonov známy ako Stop Sorosovi. George Soros je americký finančník maďarského pôvodu a pre Orbána nepriateľ, ktorý chce do Maďarska pomocou mimovládok priniesť tisícky migrantov.

Ak zákon v parlamente prejde, umožní v krajine zakázať nevládne organizácie podporujúce migráciu s odôvodnením, že ohrozujú národnú bezpečnosť. Aj predvolebná kampaň Fideszu bola zameraná podľa Gála na migráciu a Sorosa.

Orbán do slovného boja neváhal vytiahnuť aj takzvaných Sorosových žoldnierov. Majú bojovať proti záujmom Maďarska a snažiť sa zvrhnúť súčasnú vládu.

Najčítanejšie témy