6. Spôsobila to aj kríza na Ukrajine?

Snímka: Reuters

Ruská anexia Krymu v roku 2014 priviedla Britániu k pozastaveniu vojenskej spolupráce s Ruskom aj stopnutie vydávania licencií pre vojenský vývoz do Ruska.

Minulý jún zakázala Čierna hora na svoje územie vstup 149 osobám spájaných s ruskou anexiou. Reagovala tým na rovnaké opatrenie, s ktorým prišla Moskva po prijatí protiruských sankcií.

Podľa Čiernej hory si Rusko vytvorilo zoznam asi 50 čiernohorských lídrov, ktorých považuje za nežiaduce osoby vrátane premiéra či predsedu parlamentu. Čierna hora na ten svoj zoznam zase umiestnila ľudí, ktorých spájala s anexiou, ako ruského vicepremiéra či tajomníka Bezpečnostnej rady.

Posledné protiruské sankcie prijali Spojené štáty v polovici marca, na zozname je 19 Rusov a päť firiem. Rusko vzápätí rozšírilo svoj „čierny“ zoznam nežiaducich Američanov v krajine.

Európska únia od anexie Krymu postupne zavádza reštriktívne opatrenia proti Rusku, či už ide o diplomatické, individuálne alebo hospodárske sankcie.

V prípade diplomatických sa k posledným prípadom zaraďuje gubernátor Sevastopoľa, ktorého na sankčný zoznam pridala Únia koncom minulého novembra.

Najčítanejšie témy