2. Čo na to Slovensko?

Snímka: TASR/Michal Svítok

Tak, ako nevyhostenie obhajuje predseda parlamentu Andrej Danko aj expremiér Robert Fico, tak to prezident Andrej Kiska považuje za nedostatočný krok. Zatiaľ sme povolali späť na Slovensko nášho veľvyslanca v Moskve na konzultácie, ide tak o prvý prípad za 25 rokov nezávislosti Slovenska.

Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka je ešte treba analyzovať situáciu a až potom dospieť k rozhodnutiu. Navyše, na Slovensku podľa údajov Ministerstva zahraničných vecí pôsobí až 34 ruských diplomatov, čo je najviac zo všetkých ambasád.

Podobný krok sa rozhodlo učiniť aj susedné Rakúsko, teda nevyhostiť diplomatov, kým sa kauza otravy agenta úplne neobjasní.

Väčšina krajín však zdieľa názor, že Rusko porušilo medzinárodné normy v podobe rôznych kybernetických útokov či zasahovania do amerických prezidentských volieb, či iných volieb v Európe.

Vyhostenie tak má zmenšiť schopnosť Ruska realizovať špionáž v členských krajinách aliancie.

Skripaľ ako pracovník ruskej rozviedky vyzradil jej britskej kolegyni mená desiatok ruských špiónov v západnej Európe.

V Rusku ho zatkli a poslali do väzenia, nakoniec ho vymenili za skupinu ruských špiónov odhalených v Spojených štátoch. S dcérou je v nemocnici v kritickom stave.

Najčítanejšie témy