5. Prečo je loby taká silná?

Snímka: Business Insider

Pri lokálnych či federálnych voľbách totiž podporuje kandidátov, ktorí zastávajú právo držať zbrane. A ich pomocná ruka tak smeruje k budúcim starostom, primátorom, guvernérom aj kongresmanom.

„Míňame obrovské množstvo peňazí na to, aby sme zmobilizovali voličov. Keď sa spýtate hociktorého kandidáta zvoleného do Senátu alebo Snemovne reprezentantov ako mu asociácia pomohla odpovie, že nakopla voličov. A to je to oblasť, kde pracujeme,“ vysvetlil ďalej Cassidy.

V mysli sa nám tak zjavuje až Sofiina voľba – vyberie si kandidát zabezpečenie tisícov hlasov výmenou za podporu asociácie alebo zostane bez podpory a o hlasy sa bude neisto uchádzať zbraňami nepoškvrnenou cestou. Údaje ukazujú, že za minulý rok minula asociácia na lobing najmenej štyri milióny dolárov, čo je vyše miliónový nárast oproti roku predtým.

Podľa amerického Centra pre pohotovú politiku stáli jednotlivé voľby guvernérov v roku 2016 asociáciu viac ako 53 miliónov dolárov, 14 miliónov nakoniec putovalo kandidátom, ktorí aj vyhrali.

A táto suma sa každý rok zvyšuje. Celkové tržby za minulý rok tiež ukazujú, že medzi nákupom zbraní a áut nie je veľký rozdiel – predajne zbraní a streliva si prilepšili o viac ako 80 miliárd dolárov, automobilový priemysel iba o vyše sto viac.

Obmedzenie držania zbraní by tak automaticky pripravilo asociáciu o časť zisku.

Najčítanejšie témy