4. Ako vznikala Národná asociácia zbraní?

Snímka: Reuters

Je zaujímavé pozorovať, ako z nej postupne vznikol politický subjekt. Jej zrodenie sa datuje do roku 1871 po Občianskej vojne. Do prvej polovice 20. storočia bola streleckou organizáciou, domovom pre klasických poľovníkov a zberateľov zbraní, ktorých zastrešovala a poskytovala im vzdelanie o zbraniach.

Zmena smerom k jej politickej aktivite nastala po zastrelení prezidenta Jacka Kennedyho v roku 1963 a neskôr so smrťou Martina Luthera Kinga a Bobbyho Kennedyho. „Museli sme sa stať aktívnymi, lebo sa vytvárala legislatíva.

Zákon o kontrole zbraní z roku 1968 požadoval väčší počet licencovaných obchodníkov zahrnutých do výmeny strelných zbraní. Znie to ako neškodná vec, ale spôsobuje to omnoho väčšie starosti pre verejnosť“, povedal dávnejšie v rozhovore pre BBC Warren Cassidy, bývalý výkonný riaditeľ asociácie.

Podľa Cassidyho však vyzerali ako politická hrozba a v roku 1977 preto prišli s vlastnou agendou zvanou revolúciou Cincinnati. Dnes je tak realitou, že asociácia má až priveľký politický vplyv.

Okrem tej federálnej má aj menšie dcérske organizácie v jednotlivých štátoch ako Kalifornská asociácia zbraní a pištolí či Akčná liga majiteľov zbraní. Asociácia má teraz asi päť miliónov členov, jej väčšinu tvoria starší bieli muži.

Najčítanejšie témy