2. Aké opatrenia plánuje priniesť Trump?

Snímka: TASR

Je totiž verejne známe, že ho asociácia vo voľbách podporovala. Už po svojich sto dňoch v úrade sa Trump vyjadril na ich adresu, čo bolo prvýkrát od prezidenta Ronalda Reagana v roku 1983: „Vystupovali ste za mňa a ja budem vystupovať za vás.“ Obyvateľov sa tiež snažil upokojiť vyhlásením, že osemročný útok na druhý dodatok Ústavy skončil, kriticky pritom odkazoval na úrad svojho predchodcu Baracka Obamu.

Trump má teraz od svojej rétoriky trochu odbočiť menej zbraňami zapáchajúcim smerom. Zvažuje totiž, že podpíše návrh, ktorý ráta s uvoľnením 50 miliónov dolárov ročne na zlepšenie bezpečnosti amerických škôl. Do praxe premietnuté, vyškolil by sa personál, zlepšila by sa prevencia útokov či by sa zefektívnila spolupráca školy a polície. Zákon ešte prešľapuje pred dverami Senátu.

Prezident USA tým s opatreniami však nekončí. V krajine chce tiež zakázať urýchľovače streľby. Práve tie pomáhajú pri prerobení poloautomatickej zbrane na automatickú. Táto zbraň stála aj za útokom Stephena Paddocka minulý október v Las Vegas. Zo svojej hotelovej izby strieľal na účastníkov hudobného festivalu, 58 z nich aj zastrelil a jeho vyčíňanie zanechalo ďalších vyše 800 ľudí zranených.

Urýchľovače nie sú momentálne nijak obmedzené a ich cena sa pohybuje okolo dostupných sto dolárov za kus. Šéf Bieleho domu okrem toho zvažuje aj zvýšenie federálneho vekového limitu pre kúpu poloautomatických zbraní z 18 na 21 rokov. Aj keď nie sú zmeny úplne podľa vôle aktivistov, ide o jednoznačný krok vpred.

Trump však viaceré svoje vyhlásenia po floridskej streľbe korigoval: „Jednak pod tlakom Národnej asociácie zbraní, Republikánskej strany, ale i kvôli tomu, že ako prezident nemá s výnimkou pár oblastí stabilné postoje a názory na mnohé oblasti verejnej politiky, reguláciu zbraní nevynímajúc,“ popisuje jeho konanie Láštic. Hodnotí tiež, že snaha dostať do škôl ozbrojených učiteľov sa zatiaľ stretla s rozporuplnými reakciami.

Najčítanejšie témy