3. Čo sa dialo u Severanov?

Snímka: Reuters

Prvou a pre väčšinu ľudí aj najznámejšou ňou bol Sigmundur David Gunnlaugsson, islandský premiér. Dokumenty odhaľovali účty a schránkové spoločnosti v daňových rajoch, zverejnila ich firma Mossack Fonseca.

Panamským previnilcom sa stal práve Gunnlaugsson, ktorý spoločnosť Wintris so sídlom na Panenských ostrovoch vlastnil, aj keď oficiálne bola napísaná na jeho manželku. V nepríjemných dokumentoch sa vyskytli aj mená jeho ministra vnútra a financií.

Pre Panama Papers odstúpil aj líder Progresívnej strany či šéfovia dôchodkových fondov.

Mona Sahlinová, švédska vicepremiérka, sa so svojím postom národného koordinátora proti násilnému extrémizmu rozlúčila v roku 2016. Existovali totiž domnienky, že klamala o plate svojho bodyguarda za účelom, aby mu zabezpečila hypotéku.

V médiách sa spomínal aj jej starší prešľap z 90. rokov nazývaný aj kauza Toblerone podľa známej švajčiarskej čokolády, kedy Sahlinovú prichytili platiť vládnou kreditkou na súkromné účely. Minulý november ju tiež usvedčili z úniku na daniach.

Z neďalekého Lotyšska sú najviac známi dvaja previnilci, lotyšský minister zdravotníctva Guntis Belévičs a premiér Valdis Dombrovskis. Prvý z nich v roku 2016 pochybil pri predbiehaní sa u lekára, respektíve za prednostné vyšetrenie. Väčšia kauza však sprevádzala premiéra.

Pri zrútení strechy supermarketu v Rige zomrelo v roku 2013 54 ľudí, a premiér sa preto rozhodol odstúpiť.

„Tragédia a všetky ďalšie okolnosti potrebujú vládu s väčšinovou podporou v parlamente, ktorý vie riešiť vzniknutú situáciu,“ vyjadril sa pri svojom odchode.

Najčítanejšie témy