2. Ktorí Briti ešte odstúpili?

Snímka: Pixabay

Pred šiestimi rokmi to bol prípad Chrisa Huhna, ministra pre energetiku a klimatické zmeny. Minister sa previnil pri dopravnom priestupku v roku 2003, ktorý sa snažil zakryť a zodpovednosť na seba prevzala jeho vtedajšia manželka.

V roku 2014 ukázal prst viny na Marka Harpera, ministra pre imigračnú politiku. Paradoxom je, že práve v tejto problematike sa aj previnil, keď doma zamestnal upratovačku bez povolenia na pobyt v Británii.

Politik ju pri tom viackrát overoval, pochybenie však našiel pri poslednej kontrole, ktorá prebehla po schválení nového zákona o prisťahovalectve.

S rezignáciou prišiel ukážkovo - okamžite. „Hoci som sa správal vždy podľa zákona myslím si, že ako minister pre imigráciu, ktorý predkladá legislatívu parlamentu a ktorá sprísni naše imigračné zákony, by som mal zastávať prísnejšie štandardy, než sa očakávajú od ostatných,“ povedal Harper pri rezignácii.

Štátny tajomník na ministerstve financií David Laws rezignoval zo svojho postu v roku 2010. Osudným sa mu stalo vykazovanie výdavkov.

Z parlamentných výdavkov malo totiž 950 libier mesačne smerovať na prenájom izieb v dvoch londýnskych nehnuteľnostiach, ktoré patrili jeho dlhoročnému partnerovi.

Neskôr sa ospravedlnil a sľúbil, že zaplatí späť 40-tisíc libier, ktoré vykázal. Parlament v roku 2006 takéto pohľadávky zakázal.

Najčítanejšie témy