1. Aké aktivity ho spájajú s financiami?

Snímka: Reuters

Narodený ako Geörgy Schwartz, dnes je z neho George Soros. 87-ročný dedko s palindrómom v priezvisku, teda slovom, ktoré sa dá čítať v ľubovoľnom smere, má za sebou naozaj bohatý život. A to či hovoríme o jeho skúsenostiach alebo finančnom kapitáli.

Narodil sa v auguste 1930 v Budapešti, jeho matka pochádzala z rodiny vlastniacej obchod s hodvábom, otec bol právnik.

Prežil okupovanie Maďarska nacistami až v roku 1947 emigroval do Anglicka, kde vyštudoval Londýnsku školu ekonómie aj odštartoval svoju podnikateľskú kariéru.

Pracoval vo viacerých obchodných bankách až sa z Anglicka sa presunul v roku 1956 aj do Spojených štátov. Tu založil v roku 1969 svoju prvú investičnú spoločnosť Double Eagle, neskôr sa premenovala na Quantum Fund.

Vďaka zarobeným peniazom začal v roku 1970 s fondom Soros Fund Management, s ktorým sa spája už Sorosove zaradenie sa medzi jedných z najúspešnejších investorov v histórii Spojených štátov.

Patrí mu aj prívlastok „Muža, ktorý položil anglickú banku“ za takzvaný predaj nakrátko britskej libry vo výške 10 miliárd dolárov, čo mu počas menovej krízy v Anglicku v roku 1992 v Čiernu stredu vynieslo zisk jednej miliardy dolárov.

Problémy priniesol Sorosovi aj rok 2002. Vtedy ho francúzsky súd usvedčil z takzvaného insider tradingu pri prevzatí podielu v banke Société Générale. Soros musel zaplatiť pokutu 2,2 milióna eur.

Najčítanejšie témy