8. Kvôli čomu kritizuje Rím Slovákov?

Európska komisia podala začiatkom tohto roka žalobu na Maďarsko, Poľsko a Česko za to, že odmietajú prijímať migrantov na základe určených prerozdeľovacích kvót. Dovedna 160-tisíc migrantov, ktorí majú byť podľa kvót prerozdelení do ostatných členských krajín Európskej únie, prišlo na kontinent práve cez Taliansko a Grécko.
Slovensko medzi žalovanými krajinami nie je, hoci s kvótami na prijímanie migrantov máme dlhodobo problém aj my. Naša krajina spolu s Maďarskom napadla tento systém na Súdnom dvore Európskej únie. Ten žalobu zamietol.

Taliani pritom pravidelne apelujú na všetkých členov Únie, aby im s nelegálnymi migrantmi pomohli. „U nás vládne široká podpora pre európsku odpoveď na migračnú otázku. Pripravili sme súbor opatrení na riešenie krízy, ktorý je známy ako Migračný kompakt. Žiadame, aby nielen Taliansko, ale aj iné krajiny umožnili týmto ľuďom zotrvať a poskytli im lepšie podmienky, čo sa týka osobnej bezpečnosti a ich ekonomickej perspektívy, než sú u nich doma,“ uviedol pred časom v exkluzívnom rozhovore pre HN taliansky minister hospodárstva a financií Per Carlo Padoan.

Najčítanejšie témy