6. Čo na to Spojené štáty?

Snímka: Flickr/Mark Fischer

Oteplenie vzťahov však nemožno pripísať aj vzťahu Severnej Kórey so Spojenými štátmi, aj keď sú hlavným spojencom Soulu. Z druhej strany oceána sa tak stále ozýva tvrdý postoj, i keď naráža na isté prelomenie ľadov, čo by mohlo viesť až k otvoreniu nových diplomatických stykov a priamym rokovaniam medzi Washingtonom a Pchjongjangom.

Denník The Washington Post sa odvolával na rozhovor s Mikom Pencom, viceprezidentom USA. Zdôraznil, že v dvoch zásadných rokovaniach sa Spojené štáty spolu s Južnou Kóreou zhodli na podmienkach vzťahu so severokórejským agresorom.

Ak teda prvý krok začnú Juhokórejčania, čo sa aj očakáva, tak ich aj Spojené štáty budú skoro nasledovať. Síce Američania v tlaku na Severnú Kóreu nechcú povoliť, k čomu patrí aj jej izolácia, ide o prielom v ochote s nimi aspoň rokovať.

Pre pomerne kontroverzný krok sa rozhodol Pence pri otváracom ceremoniáli. Spoločnosť mu totiž robil Fred Warmbier, otec už mŕtveho Otta Warmbiera, ktorého zadržiavala Severná Kórea 17 mesiacov pre ukradnutie propagandistických plagátov.

Na tom by nebolo nič divné, keby sa z Kórey nevrátil v kóme a o pár dní na to aj nezomrel. Práve spoločnosť jeho otca si Pence zvolil, aby viac poukázal na severokórejský jadrový program a porušovanie ľudských práv.

Najčítanejšie témy