2. Aké boli očakávania?

Snímka: KCNA cez REUTERS

V médiách sa skloňovalo hlavne stretnutie oboch delegácií aj to, ako športovci polostrova do hier nastúpia, či budú súčasťou jedného tímu alebo aj vykročia pod spoločnou vlajkou. Nešlo by pritom priekopnícku udalosť na športových udalostiach, išlo by však o jej prvenstvo na Olympijských hrách.

Zlatá medaila sa v terajšej mrazivej Južnej Kórei však očakávala skôr za oteplenie spoločných vzťahov, a to nie iba počas trvania Olympijských hier. Posledné rokovania na najvyššej úrovni sa totiž datujú do roku 2015 v zóne Kesong, z ktorých však žiadna dohoda nevyplynula.

Fischer tiež dávnejšie zdôrazňoval, že nikto nemôže očakávať rýchly priebeh rokovaní a okamžité Kimove vzdanie sa nukleárnych zbraní, ktorých sa stále tak vehementne drží.

O tom svedčí aj šesť jadrových skúšok a tri testy medzikontinentálnych balistických rakiet, najväčšia z konca novembra. Tento rok je zatiaľ o akýchkoľvek skúškach ticho. Raketa Hwasong-15 je dôkazom, že krajina pod Kimovou nadvládou je schopná vyvíjať jadrový arzenál na takú úroveň, aby spôsobila mráz na chrbte nielen južného suseda, Číny, Spojených štátov, ale aj celého sveta.

Na krajinu preto uvalila Bezpečnostná rada OSN už viaceré sankcie, tie posledné prišli tesne pred Vianocami.

Analytici si však myslia, že pri ich zvyšujúcom sa počte už míňajú účinku a o väčšom tlaku sa tak hovoriť nedá.

Existujú náznaky, že Severná Kórea plánuje ďalší test? „Momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by KĽDR plánovala test niektorej zo svojich rakiet,“ tvrdí pre HN Lucia Husenicová, analytička z Katedry Bezpečnostných štúdií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Najčítanejšie témy