2. Hrozí ďalšie napätie v Sýrii počas olympiády?

„Uštedrili sme tvrdý úder iránskym a sýrskym silám. Dali sme každému jednoznačne najavo, že naše pravidlá sa ani trochu nezmenili. Budeme pokračovať v útokoch pri každom pokuse zasiahnuť nás,“ vyhlásil v reakcii izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Ďalšia eskalácia napätia v čase konanie olympijských hier, ktoré sa v Južnej Kórei skončia budúci týždeň v nedeľu, je teda reálnou hrozbou. Situácia sa vyhrocuje najmä na severných hraniciach Izraela so Sýriou či Libanonom, kde je aktívna iránska vojenská prítomnosť. A práve Teheránu pripisuje izraelská armáda priamu zodpovednosť za dramatický vývoj situácie v oblasti, hoci podľa prosýrskej aliancie sú drony používané predovšetkým proti bojovníkom napojeným na Islamský štát.

​Experti tvrdia, že Izrael má plné právo brániť svoje územie, a to bez ohľadu na to, či v iných častiach Ázie práve prebieha olympiáda. „Útok Izraela na Sýriu je vyjadrením obáv z toho, že by sa vzniknutá situácia mohla dotknúť jeho bezpečnostných záujmov. S olympiádou to skutočne nemá nič spoločného,“ uviedol pre HN Miloš Balabán, šéf českoho Strediska bezpečnostnej politiky.

Najčítanejšie témy