1. Čo sa cez víkend stalo v Sýrii?

To sa malo dostať do izraelského vzdušného priestoru z územia Sýrie.
Táto akcia nezostala bez odpovede. Izrael reagoval vyslaním stíhačiek nad územie Sýrie s úlohou zničiť riadiace centrum, odkiaľ bol dron vyslaný. Keď sa stíhačky vracali späť do Izraela, Sýria spustila ťažkú protivzdušnú paľbu. Výsledkom bol jeden zasiahnutý stroj F-16, ktorý sa následne sa zrútil v severnej časti Izraela. Posádke sa podarilo katapultovať. Išlo o prvú izraelskú stíhačku zostrelenú nepriateľským vojskom za posledné desaťročia.

Velenie izraelskej armády na tento incident zareagovalo tvrdo. Jej letectvo okamžite udrelo na osem sýrskych a štyri iránske ciele v blízkosti sýrskej metropoly Damask. Medzi zasiahnutými objektami boli tri batérie sýrskej protivzdušnej obrany. Výsledkom bolo šesť zabitých príslušníkov vládnych síl prezidenta Bašara Asada a spojeneckých milícií.
Tieto boje sa odohrali práve v čase, keď sa svet zobúdzal do rána po slávnostnom ceremoniáli, ktorým sa otvorili zimné olympijské hry v Pjongčangu. V sobotu už čakali riadne zápolenia prvých športovcov, medzi nimi aj našu biatlonovú reprezentantku Anastasiu Kuzminovú.

Najčítanejšie témy