4. Získavajú si Kosovčania postupne uznanie?

Jeho vstup do tejto organizácie blokujú najmä Čína a Rusko, ktoré je považované za najdôležitejšieho podporovateľa Srbov. V roku 2015 takisto nezískalo potrebnú dvojtretinovú väčšinu na vstup do organizácie UNESCO. Vlani na jeseň sa po konzultáciách so Spojenými štátmi a s Európskou úniou vzdalo novej kandidatúry.
Napriek tomu sa Kosovčanom už podarilo dosiahnuť niekoľko úspechov. Stali sa členmi viacerých svetových organizácií. „Kosovo je členom viac ako 60 regionálnych, kontinentálnych a globálnych organizácií,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí v Prištine z októbra minulého roku.

V máji 2016 sa krajina napríklad stala členom európskej aj svetovej futbalovej federácie. Kosovskí futbalisti odohrali celý kvalifikačný cyklus pred tohtoročnými majstrovstvami sveta v Rusku. V skupine I skončili beznádejne poslední. Jediný bod získali v premiérovom kvalifikačnom zápase za prekvapujúcu remízu na pôde Fínska.
S Kosovčanmi však mali už do činenia aj naši športovci. V januári minulého roku napríklad naši mladí hádzanári do 21 rokov zdolali v Hlohovci kosovských rovesníkov v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta v tejto vekovej kategórii. A kosovskí reprezentanti bojujú o medaily aj na prebiehajúcej zimnej olympiáde v juhokórejskom Pjongčangu.

Najčítanejšie témy