4. Čo s bežnými obyvateľmi?

Bežných obyvateľov mala situácia zasiahnuť hlavne s odvozom odpadu či s výukou na štátnych školách, očakávalo sa aj omeškanie vydávania víz a pasov. Nešlo však o úplne dramatickú situáciu: „Civilní zamestnanci majú zákaz práce, nesmú si ani doma otvoriť pracovný mail. Tí, ktorí pracovať musia, dostanú aj späť zaplatené,“ opisuje Boháček. Problémom podľa neho mohli byť skôr rôzne naplánované procedúry a inšpekcie zo strany ministerstiev, ktoré sa pre shutdown nemohli uskutočniť.

Obyvatelia boli podľa svojich vyjadrení zo situácie znechutení či sa cítili nepotrební. Niektorí si nútené voľno spríjemnili prácou na záhrade, iní takí nadšení neboli, keď museli zostať so svojimi deťmi doma pre zatvorené prevádzky dennej starostlivosti, keď sa o deti nemal kto postarať. Tá časť obyvateľstva platená súkromníkmi však nič nepocítila, keďže bola platená zo súkromných zdrojov.

Zvažovalo sa, že shuttdown zasiahne aj Trumpovu cestu na Svetové ekonomické fórum do Davosu v Švajčiarsku, ktorý sa začal v utorok. Voči jeho účasti už v metropole Bern protestovali stovky demonštrantov. Trump mal na fóre obhajovať svoj program „Amerika na prvom mieste“ a bližšie opísať detaily svojej politiku posilňovania amerických podnikov, priemyslu a amerických pracujúcich. Pri účasti na tomto podujatí zvyknú obyvatelia kritizovať, že politik si len posilňuje svoje postavenie elity vzdialenej od bežných problémov. Posledným americkým prezidentom, ktorý sa na Davose ukázal, bol Bill Clinton v roku 2000.

Najčítanejšie témy