1. Prečo takáto situácia nastala?

Snímka: TASR/Reuters

Americkí zákonodarcovia nestihli uzavrieť dohodu o dočasnom rozpočte v stanovenom čase, ktorý bol určený na piatkovú polnoc. Posun pred začiatkom pracovného týždňa neprinieslo ani nedeľné stretnutie Senátu. Na rozdelenú spoločnosť v Spojených štátoch síce nič neobvyklé, ide však o prvýkrát, keď republikáni kontrolujú obe komory Kongresu aj Biely dom. Snemovňa reprezentantov síce rozpočtové provizórium schválila, kritické hlasy sa však začali ozývať od demokratov v Senáte.

Pre prijatie zákona je potrebná podpora 60 hlasov v stočlennej komore. Republikáni majú v tomto rozdelení iba o jeden hlas nad polovicou viac, a teda potreba demokratov pre podporu rozpočtu je viac ako nevyhnutná.

V ideálnom prípade malo byť financovanie vlády zabezpečené už na počiatku tohto fiškálneho roku, čo bolo minulý október. Kongresmani si však nevedeli povedať spoločné áno v dôležitých otázkach, a situácia tak krátkodobému rozpočtovému provizóriu čelila už trikrát a posledné predĺženie tak znamená už štvrté. Provizórny rozpočet má pri tom platiť mal iba do polovice ďalšieho mesiaca a nie na celý rok 2018.

Zaujímavé je aj načasovanie shutdownu. Federálna vláda sa ocitla na mizine presne rok po inaugurácii prezidenta Donalda Trumpa. Svoj ďalší rok v úrade tak začínal bez funkčného rozpočtu: „Určite to nie je pre Trumpa vhodné načasovanie. Nikdy sa od neho však nečaká, že by bol schopný republikánsku stranu skutočne korigovať a riadiť. Vrhá to skôr zlé svetlo na stranu ako takú,“ vysvetľuje Petr Boháček spolupracovník výskumného centra AMO.

Najčítanejšie témy