4. Ako kniha ovplyvní vyšetrovanie ruského zasahovania do prezidentských volieb?

Snímka: Reuters

Síce americké prezidentské voľby máme viac ako za sebou a v novembri sme si pripomenuli prvé výročie zvolenia republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa na prezidenta, ich priebeh ako aj kampaň sú dnes predmetom vyšetrovania. V máji sa na čelo vyšetrovacieho tímu postavil Robert Mueller, ktorý zatiaľ obvinil Paula Manaforta, vtedajšieho šéfa Trumpovho volebného štábu či prezidentových poradcov Michaela Flynna a Georga Papadopoulosa.

V knihe sa totiž dočítame o kontaktoch Trumpovho najstaršieho syna Donalda a zaťa Jareda Kushnera s ruskými činiteľmi počas prezidentskej kampane. Bannon toto konanie nazval vlastizradou a uviedol, že Trumpov syn sa pre tlak z vyšetrovania skoro prizná.

„Kauza s napojením Trumpovej kampane na Rusko stále nemá nič konkrétne. Doterajšie verejné závery špeciálneho vyšetrovacieho tímu FBI boli skôr taktické, keď sa snažili k spolupráci donútiť obžalovaných spolupracovníkov Trumpovej kampane,“ opisuje situáciu Boháček.

Bannon už voči knihe zmenil svoju rétoriku – agentúra AP informovala o jeho vyhlásení, v ktorom Trumpa uisťuje o svojej podpore a jeho najstaršieho syna oceňuje ako vlastenca a dobrého človeka. Vyjadril tiež poľutovanie nad tým, že jeho oneskorená reakcia na nepresné informovanie ohľadom Donalda mladšieho odvrátila pozornosť od historických úspechov prezidenta v prvom roku jeho prezidentovania. Ide tak o pomerne rýchly a radikálny obrat.

Najčítanejšie témy