1. O čom je kniha?

Oheň a hnev s podtitulom Vo vnútri Bieleho domu odkazuje na Trumpove vyjadrenie spred piatich mesiacov, ktoré kontroverzný líder smeroval Severnej Kórei. Oheň a hnev Spojených štátov ju mal postihnúť vtedy, keď bude pokračovať vo vyhrážkach smerom k nim. Autor Michael Wolff sa v knihe pozrel na Trumpove prezidentovanie. Pomohlo mu k tomu vraj najmenej 200 rozhovorov vrátane toho s lídrom Spojených štátov samotným. Ten to však odmieta, do Bieleho domu ho nikdy podľa neho nepustil a na knihu sa spúšťa z jeho úst len kritika.

Jeden jeho z posledných tweetov znel: „Musím sa zmierovať s falošnými správami od prvého dňa, čo som oznámil, že budem kandidovať na prezidenta. Teraz sa musím zmieriť aj s falošnou knihou, ktorú napísal úplne zdiskreditovaný autor. Ronald Reagan mal podobný problém a zvládol to dobre. A zvládnem aj ja!“ Spisovateľ Wolff je podľa neho lúzer, ktorý si vymýšľa príbehy za účelom predaja a kniha je tak plná lží, dezinterpretácií a zdrojov, ktoré neexistujú.

Trumpa svoje zobrazenie v knihe rozhodne nepotešilo. Autor ho zobrazuje ako toho, kto priniesol do Bieleho domu chaos, jeho poradcovia sú zo spolupráce s ním nešťastní či ho považujú za pologramotného alebo malé dieťa, ilustrujú zatiaľ úryvky, ktoré zverejnil New York Magazine. Pologramotnosťou autor vysvetľuje to, že poradcovia museli Trumpa často zasväcovať do témy – presne ako v prípade malého dieťaťa. Nespracovával totiž informácie v bežnom zmysle slova, nečítal si ani len neprelistoval potrebné materiály.

Najčítanejšie témy