5. Český analytik pre HN: Únia môže prísť o svoje kissingerovské telefónne číslo

Snímka: TASR/AP

Európska politická mapa sa prekresľuje. Scénu opustila nemecká kancelárka Angela Merkelová či najnovšie rakúsky kancelár Sebastian Kurz. K moci prichádzajú noví lídri. Môže to pozíciu EÚ oslabiť?

Z hľadiska ďalšieho vývoja politiky Európskej únie sa dajú predpokladať tri základné scenáre. Jedným z nich je to, že úloha, ktorú zohrávala Angela Merkelová v rámci EÚ aj navonok, preberie francúzsky prezident Emmanuel Macron. Podmienené to bude najmä tým, že Macron obháji v budúcoročných voľbách svoju prezidentskú funkciu. V takom prípade by sa ponúkal scenár, že Merkelovej typickú politiku a diplomatickú rolu voči Rusku či Spojeným štátom prevezme práve Macron. Merkelová totiž v minulosti bola väčšinou schopná dojednať zásadne viac než napríklad predstavitelia európskych inštitúcií.

Aké sú ďalšie scenáre?

Druhý hlavný scenár podporený inštitucionálnym nastavením vnútri Únie hovorí o tom, že sa posilní rola predsedu Európske

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy