3. Ako to vyzerá priamo na cvičisku?

Úlohou jednotlivých tímov je zabezpečiť každú načrtnutú situáciu. To znamená v prvom rade eliminovať riziko výbuchu, zistiť pôvodcu útoku a minimalizovať hrozbu úniku prísne tajných informácií a technológií.

Prísne bezpečnostné opatrenia
V čase cvičení, na ktorom sa pravidelne zúčastňujú slovenskí aj českí experti, platia v celom objekte mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia. „Mobilné telefóny sú za zatvorenými dverami bez výnimky zakázané. Ani samotní účastníci si ich nemôžu vziať dnu, aby sa nevystavili pokušeniu priebeh cvičení nafotiť. Nesmie existovať najmenšie nebezpečenstvo, že by niečo uniklo von,“ tvrdí Kuusk.
Keď odovzdáte všetky mobily, kamery, fotoaparáty či iné zariadenia, vojaci vás vezmú do miestnosti plnej počítačov. Za pracovnými stolíkmi sedia bezpečnostní experti – väčšina vo vojenských uniformách, niektorí v civile. Podľa vlajok rozoznáte, odkiaľ pochádzajú. Nájdete medzi nimi aj slovenskú a českú zástavu. „Na tomto cvičení som sa zúčastnila už viackrát. Je to dôležité pre výmenu skúseností s ostatnými partnermi,“ hovorí zamestnankyňa slovenského Národného bezpečnostného úradu. Viac však z bezpečnostných dôvodov odmieta prezradiť.

Úspešný člen NATO aj EÚ
Estónci dávajú všade jasne najavo, že im záleží na posilňovaní spolupráce v rámci oboch organizácií, do ktorých vstúpili v roku 2004 spolu so Slovenskom a ďalšími krajinami. Okrem loga Severoatlantickej aliancie nikde nechýbajú zástavy Európskej únie či bannery a nápisy, ktoré pripomínajú, že Estónsko je tento polrok predsedajúcou krajinou Rady EÚ.

Najčítanejšie témy