2. Aké úlohy cvičia kyberexperti Západu?

Akcia Cyber Coalition 2017 však vyzerala úplne inak, než by ste si predstavovali manévre najväčšej vojenskej aliancie na svete. Trojdňové podujatie sa uskutočnilo minulý týždeň vo vojenskom priestore Cyber Range v Tartu, slávnom univerzitnom meste ležiacom 185 kilometrov juhovýchodne od Tallinnu.

Kybernetické zručnosti
Na cvičisku by ste nenašli tanky, stíhačky ani iné zbrane. Bezpečnostní experti trénujú svoje kybernetické zručnosti za počítačmi. „Zástupcovia každej krajiny si mohli vybrať niektoré zo šiestich príbehov vychádzajúcich z reálnych skúseností a pracovať na ich vyriešení. Nejde však o to, aby jednotlivé štáty medzi sebou súperili. Naopak, zdieľajú svoje zistenia, aby sa spoločne dopracovali k riešeniu. Cieľom je poraziť útočníka, ktorým je dobre organizovaná skupina hackerov podporovaná znepriateleným štátom,“ dopĺňa Kuusk.

Podozrivé kontajnery
Hoci na podujatí nikto priamo nepomenuje Rusko, je úplne jasné, že pri simulovaných cvičeniach sú fiktívnym nepriateľom práve hackeri podporovaní a financovaní Moskvou. A napríklad aké úlohy bezpečnostní experti aliancie riešia? „Predstavte si, že pracujete vo fabrike na výrobu sofistikovaných systémov protivzdušnej obrany. Náhle sa tam objavia podozrivé plastické kontajnery so zariadeniami, u ktorých detekujete aktívne batérie, signály bezdrôtového pripojenia wi-fi a sieť 3G. Stráže krátko predtým hlásili prítomnosť neidentifikovaných lietajúcich objektov, pravdepodobne dronov, ako aj nezvyčajný zvuk,“ hovorí Kuusk.

Najčítanejšie témy