2. Koho z útočníkov polícia chytila?

Snímka: REUTERS

Na starosti mal logistiku

Jediný preživší útokov je 28-ročný Salah Abdeslam. Chytili ho minulý rok pri policajnom zásahu v Bruseli, štyri mesiace po parížskych útokoch.

Svoj samovražedný opasok nechal v odpadkovom koši predtým, čo z francúzskej metropoly unikol.

Polícia stále nevie, či iba zmenil názor alebo sa ukázalo, že zariadenie je porušené. Vyšetrovatelia našli aj prepojenie medzi ním a útokmi v Bruseli, ktoré sa stali vlani v marci štyri dni po jeho zadržaní.

V útoku zohral dôležitú úlohu, čo sa týka logistiky teroristov- objednával autá a ubytovanie a pomáhal viacerým na ceste do Európy.

Vyšetrovanie ukázalo, že postupne zhromaždil desaťčlennú džihádistickú bunku, ktorej členovia sa dostali cez Grécko medzi utečencami. Jeho presná pozícia však nie je presne známa.

Abdeslam mal predtým za sebou iba menšie kriminálne činy.

Vyšetrovanaie brzdí mlčanie

Po prevoze do francúzskej väznice Abdeslam však prestal komunikovať a odpovedal jedine v prípade, keď sa ho sudca pýtal na to, či ho majú previesť do Belgicka.

Držia ho v najväčšej európskej väznici pod nepretržitým dohľadom pre obavy z toho, že by spáchal samovraždu.

Umiestnili ho na samotku, ale po tom, čo doktori skonštatovali u neho zhoršujúce sa psychický stav mu podmienky zmiernili.

Rodiny obetí sú znechutené pomalým procesom a Abdeslama už opustili jeho dvaja obhajcovia z dôvodu, že je pre nich nemožné zastupovať niekoho, kto je ticho.

Súdny proces sa má konať 18. až 22. decembra, dovtedy musí Paríž rozhodnúť, či môže byť Abdeslam dočasne prevezený do Bruselu na pojednávanie.

Rodiny obetí sa obávajú, že práve transferom si chce zabezpečiť, aby sa nedostal späť do Francúzska.

Najčítanejšie témy