1. Čo sa stalo pri útokoch?

Trojhodinový teror

Úrady zaznamenali celkovo tri samovražedné útoky a šesť útokov so strelnými zbraňami. Väčšina z 90 obetí pochádzala z klubu Bataclan.

Počas vypredaného koncertu rockovej kapely Eagles of Death Metal zaútočili štyria teroristi, ktorí neboli nijako zamaskovaní a traja z nich mali na sebe opasky s výbušninami.

Najprv strieľali na návštevníkov vonku. V klube, kde bolo asi 1500 ľudí, potom zablokovali východy, aby sa nikto nedostal von.

Polícia si najprv myslela, že útočníci chcú iba zadržať rukojemníkov, ale keď neskôr začali strieľať do davu s pokrikom Alláhu Akbar, ozbrojené zložky vtrhli dnu.

Streľba trvala asi tri hodiny až sa traja útočníci odpálili a ďalšieho z nich zložky zastrelili.

Vo vnútri vypukla panika, ľudia sa snažili dostať von a po sebe stúpali. Útok mala byť pomsta za francúzsku intervenciu proti islamistom v Sýrii a neskôr sa k nemu prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Na mieste útoku bol aj prezident

Hollande vo Francúzsku po útokoch nariadil výnimočný stav, sprísnil kontroly na hraniciach a vyzval spraviť všetko pre to, aby sa situácia nezopakovala.

Explózie sa ozývali aj z futbalového štadióna, kde hrala domáca reprezentácia s Nemeckom a zápas sledoval aj vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande.

Útočiť sa tam však teroristom nepodarilo, zahynul jeden človek a traja atentátnici.


Ďalších 40 ľudí zavraždili teroristi v kaviarňach Carillon a Le Petit Cambodge a bare La Belle Équipe.

Pri explózii na bulvári Voltaire zahynul tiež jeden atentátnik. Útočiť malo dokopy osem teroristov.

Najčítanejšie témy