8. Akú má podporu u obyvateľov?

Snímka: Reuters

Od nástupu je na tom najhoršie

Prieskum verejnej mienky pre denník Washington Post zistil, že dôveru v Trumpovu politiku má rok od jeho zvolenia menej ľudí než mali jeho predchodcovia v úrade za posledných 70 rokov.

Podporuje ho iba 37 percent ľudí, čo predstavuje asi štyroch z desiatich Američanov, zatiaľ čo 59 ďalších ju neschvaľuje.

Ide o najhoršie čísla od jeho nástupu do funkcie v januári.

V Obamovom prípade to bolo 57 percent proti 40. Najlepšie v podpore bol na tom George Bush mladší, ktorý sa hrdil pomerom 89 ku deväť.

Počet Američanov, ktorí schvaľujú jeho politické činy tak naďalej klesá.

Šéf Bieleho domu zaznamenal najvýraznejší pokles u nezávislých voličov, belochov a belochov bez vysokoškolského vzdelania.

Americká spoločnosť je rozdelená

Prieskumy ukázali aj pokles Trumpovej osobnej popularity. Pozitívny názor má na neho 36 percent Američanov, zatiaľ čo negatívny 54. K poklesu prispelo aj riešenie následkov škôd spôsobených hurikánmi v Texase a na Floride.

V posledných týždňoch mu uškodil aj údajný výrok na adresu amerického vojaka zabitého v Nigeri, že „musel vedieť, do čoho ide.“
Americká spoločnosť je však podľa analytikov hlboko rozdelená a nejde iba o rozdelenie priazne k demokratom a republikánom, vo vnútri republikánov či k Trumpovi.

Pri slovách priazne sa najviac uvádza, že Trump je podobne ako aj český líder ANO Andrej Babiš silným a úspešným vodcom mimo tradičného politického zriadenia poznačeného viacerými škandálmi.

Pri kritike sa najčastejšie skloňuje, či je typicky americkým alebo reprezentatívne americkým lídrom krajiny a či nie je iba obchodníkom s pomerne rasistickou agendou.

Najčítanejšie témy