1. Aký bol motív útočníka z premietania Batmana?

Snímka: TASR/AP

Psychicky chorý

Vtedy 24-ročný James Holmes zamaskovaný do ochranného odevu pri premiére nového filmu o Batmanovi Temný rytier postrieľal v júli 2012 v kine na predmestí Denveru v Colorade 12 ľudí a 70 ďalších utrpelo zranenia. 

Do kinosály najprv vhodil dve nádoby so slzotvorným plynom a potom začal strieľať.

Najmladšia obeť mala iba šesť rokov. Polícii po zadržaní povedal, že je Jokerom (postavou z Batmana).

O rok po útoku sa pri súdnom procese vyhovoril na duševnú chorobu a odviezli ho do psychiatrickej liečebne. Pri prvom pojednávaní jeho vlasy žiarili oranžovou farbou.

Jeho obhajcovia sa následne odvolávali, že počas útoku nebol príčetný. V roku 2014 sudca pre Holmesa nariadil ďalšiu zdravotnú prehliadku, keďže prvé testy ohodnotil ako nekompletné a neprimerané.

Sklony k samovražde

Súd ho v roku 2015 uznal vinným zo všetkých 165 bodov obžaloby voči nemu vrátane vrážd prvého stupňa, 140 pokusov o vraždu a z vlastníctva výbušniny alebo zápalného zariadenia.

Dostal doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia a tiež povinnosť k finančnej kompenzácii. Vďaka porote unikol trestu smrti - nevedela sa zhodnúť na jednotnom rozhodnutí.

Posledné správy o ňom uvádzajú, že ho premiestnili do federálneho nápravného komplexu v Pennsylvánii.

Holmes sa narodil v San Diegu v Californii a študoval neurológiu, doktorandské štúdium neskôr prerušil. Podľa polície si zbrane zabezpečil v dvoch športových obchodoch a náboje si zaobstaral na internete.

Susedia ho hodnotili ako tichého a obhajcovia uvádzali, že mu psychické problémy začali v období dospievania, čo vyvrcholilo, keď sa pokúsil v 11 rokoch zabiť.

Prečo teda vraždil v kine?

Vyšetrovateľom povedal, že chcel zabiť čo najviac ľudí, ako bolo možné a chcel zároveň zachrániť seba. Vybral si preto masové vraždenie na rozdiel od viacnásobnej vraždy.

Podľa Holmesa boli obete iba čísla, nesúrodá zmes a vôbec nie ľudské bytosti so svojimi právami. Vedel sám, že robí niečo ilegálne, ale obete pre neho nepredstavovali reálnych ľudí.

Mali mu iba zvýšiť jeho vlastnú cenu a spôsobiť, aby sa cítil lepšie. Vraždenie ho malo dostať z depresie a dať mu zmysel života, alternatívou bola iba samovražda.

Najčítanejšie témy