1. Kde sa útočník z New Yorku zradikalizoval?

Uzbekistam radikálov netoleruje

Sajfullo Saipov mal svoj čin niekoľko týždňov pripravovať a následne ho vykonať v mene teroristickej organizácie Islamský štát. Saipov nikdy predtým v hľadáčiku polície nefiguroval a jediné podozrenie vyvolávali jeho styky s ľuďmi, ktorí na rozdiel od neho boli predmetom vyšetrovania agentov Spojených štátov.

29-ročný Uzbek pricestoval do krajiny v roku 2010 legálne s využitím takzvanej zelenej karty, ktorú získal v rámci lotériového migračného programu.

Objekt záujmu vyšetrovateľov aj  verejnosti sa hneď upriamil na to, kde sa Saipov stal stúpencom radikálneho islamu.

Podľa jeho známych to bolo až v USA, kde sa údajne nevedel nabažiť náboženskej slobody, keďže v Uzbekistane vládny režim proti islamským radikálom tvrdo zasahuje.

Pracoval ako šofér

Okrem toho, Saipov si nechal narásť dlhú čiernu bradu, ktorú by si v rodnej krajine nemohol nechať narásť, lebo by sa to chápalo ako symbol náboženského extrémizmu.

 V prípade Saipova sa začala zdôrazňovať aj možnosť individuálnej radikalizácie, keď nie je potrebné, aby útočník do krajín islamistov vycestoval.

Uzbek si síce v domovine nálepku spokojného obyvateľa nepripisoval a často sa hádal so svojou manželkou a susedmi, kontakty s radikálmi však v svojom adresári nemal.

V Spojených štátoch si na svoje konto pripísal iba dopravný priestupok – venoval sa práci šoféra či už nákladných automobilov a neskôr v spoločnosti Uber.

Najčítanejšie témy